Inflácia a jej dopad na poistenie

- PR článok -

 

Covid, vojna na Ukrajine a prechod na zelené energie, udalosti, ktoré v poslednom období zasiahli celý svet a naše individuálne životy. Poďme sa pozrieť na ekonomické dopady týchto skutočností a ich vplyv na oblasť poisťovníctva.

V marci 2022 dosiahla medziročná miera inflácie na Slovensku 10,4%. To znamená, že oproti marcu roku 2021 kupujeme väčšinu tovarov a služieb v priemere o 10,4% drahšie. Stavebný materiál nakupujeme v priemere dokonca o 17,4% drahšie a energie od 12 do 15%.

Nárast cien sa dotýka oblasti poistenia najmä v potrebe správneho stanovenia poistných súm, bez ktorého hrozí riziko podpoistenia. Poistné zmluvy, na ktorých sa viac ako dva roky neindexovali poistné sumy sú s určitosťou výrazne podpoistené. Z dôvodu skokového nárastu inflácie za posledný rok dnes už môžeme povedať, že ani poistné sumy, ktoré boli aktualizované pred rokom, dnes už nie sú postačujúce. Z toho vyplýva, že ak klient nepremietne infláciu do nárastu poistnej sumy svojho majetku, bude mať poisťovňa  v prípade poistnej udalosti právo znížiť každé poistné plnenie o percento predstavujúce rozdiel medzi súčasnou novou hodnotou poistenej veci a poistnou  sumou dojednanou v poistnej zmluve, pričom podpoistenie sa netýka len totálnych ale aj čiastočných (parciálnych) škôd. 

Vplyvom zvyšovania cien v hospodárstve sa zvyšujú aj fixné náklady a hodnota ušlého zisku, ktoré sú základom pre stanovenie poistnej sumy pre prerušenie prevádzky. V tomto druhu poistenia si treba okrem poistnej sumy preveriť aj lehoty dodávok jednotlivých poistených predmetov alebo ich častí, ktoré sa pod vplyvom narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov a nedostatku určitých komodít extrémne predlžujú. 

Netreba zabúdať ani na zmluvy so stavebno-montážnym poistením, pretože náklady na dokončenie rozostavaných projektov sú s veľkou pravdepodobnosťou vyššie, ako bol predpoklad v čase uzatvárania poistenia. Tu je tiež vysoké riziko podpoistenia s ohľadom na výrazný nárast  cien stavebného materiálu a prác. V prípade ak poistná zmluva stavebno-montážneho poistenia kryje aj ušlý zisk investora (ALOP), je potrebné dojednať predĺženie doby ručenia, tak aby zohľadnila aktuálnu zmenu a predĺženie doby dodávky materiálov. 

Odporúčame preto navýšiť poistné sumy na všetkých poistných zmluvách (majetkových a stavebno-montážnych) uzatvorených alebo indexovaných po a vrátane roku 2020 minimálne o 15% a na poistných zmluvách uzatvorených alebo indexovaných pred rokom 2020  minimálne o 20%, preveriť skutočné fixné náklady a hodnotu ušlého zisku v poistení prerušenia prevádzky a prehodnotiť doby ručenia dojednané v poistnej zmluve.

 

 

 

O poisťovni Colonnade Insurance S.A.

Poisťovňa Colonnade Insurance S.A., pobočka poisťovne z iného členského štátu sa špecializuje na neživotné poistenie, ktoré je určené nielen pre individuálnych klientov, ale aj pre malé a veľké podniky. Sme súčasťou nadnárodnej finančnej skupiny Fairfax Financial Holdings, patriacej medzi svetových lídrov v oblasti poistenia a zaistenia. Colonnade Insurance SA je držiteľom ratingu finančnej sily A- (Excellent) od agentúry A.M. Best. Dosahuje hrubé predpísané poistné v neživotnom poistení vo výške viac ako 20 miliónov eur a na Slovensku poisťuje viac ako 55 000 klientov. Špecializuje sa na poistenie majetku a zodpovednosti za škodu, cestovné a úrazové poistenie firiem a poistenie EuroGAP. Pre viac informácií navštívte www.colonnade.sk.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie